Szuflada
Sztuka
Malarstwo
Tajemnice obrazów
Jan Vermeer MÅ‚oda kobieta czytajÄ…ca list (ok. 1657 r.)
Johannes Vermeer van Delft Uliczka albo Widok domów w Delft (1657-58)
Wirtualne wycieczki
​
Kaplica Sykstyńska
​
"Kto nie widziaÅ‚ Kaplicy SykstyÅ„skiej, ten nie może mieć pojÄ™cia, do czego zdolny jest tylko jeden czÅ‚owiek, MichaÅ‚ AnioÅ‚" – napisaÅ‚ niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe.
​
Jest to papieska kaplica znajdująca się w Pałacu Watykańskim w Rzymie. Powstawała
w latach 1475 - 1483 z fundacji papieża Sykstusa IV - stąd jej nazwa. Kaplica Sykstyńska od początku była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Dawniej często odprawiano w niej msze św. To właśnie tu odbywają się konklawe, czyli wybory nowego papieża. Kaplica Sykstyńska swą sławę zawdzięcza Michałowi Aniołowi i freskom,
jakie w niej namalował.
Film
Zadania online
Teatr
Wirtualny spacer po krakowskim teatrze Groteska
Jak powstaje spektakl teatralny?
źródÅ‚o: https://www.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0
Brzechwa dzieciom - spektakl
Towarzystwo Pana Brzechwy 1995
"Spektakl zrealizowany przy wspóÅ‚pracy Teatru Groteska w Krakowie. PrzygotowujÄ…c scenariusz widowiska, Jan Polewka wybraÅ‚
– jego zdaniem – najlepsze utwory dla dzieci niezrównanego mistrza, Jana Brzechwy (1898–1966). OsiÄ… dramaturgicznÄ… spektaklu sÄ… przygody Pana Dropsa i jego trupy. Do scenariusza wÅ‚Ä…czono także inne wiersze Brzechwy, które sÄ… inscenizowane jako teatrzyk w teatrze. Równolegle prezentujÄ… siÄ™ wiÄ™c dwie konkurencyjne kompanie teatralne. WystÄ™py trupy Braci Dropsów, starszych braci Tomka, przypominajÄ… radosne popisy mÅ‚odych komediantów teatru wÄ™drownego, którym szczególnie bliska jest tradycja dell'arte. W dalszej wÄ™drówce teatr Braci Dropsów nawiÄ…zuje do innego modelu, estradowego, a pojawiajÄ… siÄ™ w nim trochÄ™ groteskowe postaci portierów, kelnerów czy urzÄ™dników. Obsada: Jacek Wójcicki (Tomek Drops) oraz Barbara CieÅ›lak, Aldona Jankowska, Danuta Okopska, Jerzy Trela, Leszek Piskorz, PrzemysÅ‚aw Branny, RafaÅ‚ JÄ™drzejczyk, Artur Dziurman, Krzysztof Grygier, Piotr W. Sitko, PaweÅ‚ Winsczyk, StanisÅ‚aw Urbaniak, Aleksander Fabisiak, Jan Polewka i dzieci."
​
Spektakl Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym
Jest to przedstawienie zrealizowane przez SzkoÅ‚Ä™ PodstawowÄ… Nr 4 z OddziaÅ‚ami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którego byÅ‚am wspóÅ‚reżyserkÄ… i wspóÅ‚autorkÄ… scenariusza (wraz z JoannÄ… Cichanowicz) oraz w nim wystÄ…piÅ‚am.
Spektakl miaÅ‚ dwie wersje. W pierwszej wystÄ…pili tylko doroÅ›li, w drugiej wziÄ™li udziaÅ‚ również uczniowie.
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
Spektakl w wersji bez uczniów
Spektakl w wersji z uczniami
"Muzeum skarbów to tytuÅ‚ prapremierowego spektaklu przygotowanego w formie filmowej i prezentowanego najpierw w odcinkach, a na koÅ„cu w formie peÅ‚noprawnej premiery. Punktem wyjÅ›cia dla fabuÅ‚y przedstawienia byÅ‚y fantastyczne i wyjÄ…tkowo bogate, ponad 90-letnie, zbiory scenograficzne Teatru Baj – prawdziwe skarby – zabytki z perspektywy teatrologii, projektowane przez wybitnych scenografów.
GÅ‚ównym bohaterem spektaklu jest Andrzejek, teatralna lalka, która wÅ‚aÅ›nie narodziÅ‚a siÄ™ w Pracowni plastycznej. I jak to z takimi Å›wieżo urodzonymi lalkami bywa, musi odnaleźć siÄ™ w nieznanym, magicznym, i czÄ™sto zadziwiajÄ…cym bajkowym Å›wiecie. ZupeÅ‚nie jednak niespodziewanie Andrzejek okazuje siÄ™ chÅ‚opcem, który wedÅ‚ug przepowiedni może uchronić teatralne lalki i bajki od zapomnienia pomagajÄ…c stworzyć Muzeum skarbów. Å»eby jednak tego dokonać musi odnaleźć serce Muzeum. I tutaj wszystko siÄ™ zaczyna…"