





Szuflada
Sztuka
Malarstwo
Tajemnice obrazów
Jan Vermeer Młoda kobieta czytająca list (ok. 1657 r.)

Johannes Vermeer van Delft Uliczka albo Widok domów w Delft (1657-58)

Wirtualne wycieczki
Kaplica Sykstyńska
"Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, ten nie może mieć pojęcia, do czego zdolny jest tylko jeden człowiek, Michał Anioł" – napisał niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe.
Jest to papieska kaplica znajdująca się w Pałacu Watykańskim w Rzymie. Powstawała
w latach 1475 - 1483 z fundacji papieża Sykstusa IV - stąd jej nazwa. Kaplica Sykstyńska od początku była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Dawniej często odprawiano w niej msze św. To właśnie tu odbywają się konklawe, czyli wybory nowego papieża. Kaplica Sykstyńska swą sławę zawdzięcza Michałowi Aniołowi i freskom,
jakie w niej namalował.

Film
Zadania online
Teatr
Jak powstaje spektakl teatralny?
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0

Brzechwa dzieciom - spektakl
Towarzystwo Pana Brzechwy 1995
"Spektakl zrealizowany przy współpracy Teatru Groteska w Krakowie. Przygotowując scenariusz widowiska, Jan Polewka wybrał
– jego zdaniem – najlepsze utwory dla dzieci niezrównanego mistrza, Jana Brzechwy (1898–1966). Osią dramaturgiczną spektaklu są przygody Pana Dropsa i jego trupy. Do scenariusza włączono także inne wiersze Brzechwy, które są inscenizowane jako teatrzyk w teatrze. Równolegle prezentują się więc dwie konkurencyjne kompanie teatralne. Występy trupy Braci Dropsów, starszych braci Tomka, przypominają radosne popisy młodych komediantów teatru wędrownego, którym szczególnie bliska jest tradycja dell'arte. W dalszej wędrówce teatr Braci Dropsów nawiązuje do innego modelu, estradowego, a pojawiają się w nim trochę groteskowe postaci portierów, kelnerów czy urzędników. Obsada: Jacek Wójcicki (Tomek Drops) oraz Barbara Cieślak, Aldona Jankowska, Danuta Okopska, Jerzy Trela, Leszek Piskorz, Przemysław Branny, Rafał Jędrzejczyk, Artur Dziurman, Krzysztof Grygier, Piotr W. Sitko, Paweł Winsczyk, Stanisław Urbaniak, Aleksander Fabisiak, Jan Polewka i dzieci."

Spektakl Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym
Jest to przedstawienie zrealizowane przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którego byłam współreżyserką i współautorką scenariusza (wraz z Joanną Cichanowicz) oraz w nim wystąpiłam.
Spektakl miał dwie wersje. W pierwszej wystąpili tylko dorośli, w drugiej wzięli udział również uczniowie.

Spektakl w wersji bez uczniów
Spektakl w wersji z uczniami
"Muzeum skarbów to tytuł prapremierowego spektaklu przygotowanego w formie filmowej i prezentowanego najpierw w odcinkach, a na końcu w formie pełnoprawnej premiery. Punktem wyjścia dla fabuły przedstawienia były fantastyczne i wyjątkowo bogate, ponad 90-letnie, zbiory scenograficzne Teatru Baj – prawdziwe skarby – zabytki z perspektywy teatrologii, projektowane przez wybitnych scenografów.
Głównym bohaterem spektaklu jest Andrzejek, teatralna lalka, która właśnie narodziła się w Pracowni plastycznej. I jak to z takimi świeżo urodzonymi lalkami bywa, musi odnaleźć się w nieznanym, magicznym, i często zadziwiającym bajkowym świecie. Zupełnie jednak niespodziewanie Andrzejek okazuje się chłopcem, który według przepowiedni może uchronić teatralne lalki i bajki od zapomnienia pomagając stworzyć Muzeum skarbów. Żeby jednak tego dokonać musi odnaleźć serce Muzeum. I tutaj wszystko się zaczyna…"






