top of page

  Droga Koleżanko, Drogi Kolego.

 

Masz niespodziewane zastępstwo na lekcji  języka polskiego? Zastanawiasz się, co zrobić z klasą, zwłaszcza gdy nie uczysz tego przedmiotu?  Jak zorganizować pracę na poczekaniu? Skąd wziąć materiały, gdy za chwilę dzwonek,

a na przerwie dyżur? Teraz to już nie problem.  Tutaj znajdziesz gotowe scenariusze zajęć dla poszczególnych klas (będę dodawała kolejne), do których nie są potrzebne żadne podręczniki ani ćwiczenia – wystarczą komputer

i tablica multimedialna lub ekran, ale tego na szczęście szukać nie trzeba.  Zajęcia te zostały zaplanowane tak,

by ćwiczyć umiejętności lub omawiać utwory, które  przewidziane są  dla danej klasy w ramach ich utrwalania

lub rozwijania. Na początku zamieszczam  scenariusze dla klasy IV, w dalszej części  (pod spodem) – dla kolejnych.  W starszych klasach można oczywiscie realizować tematy przewidziane dla klas młodszych.

Życzę Ci przyjemnej pracy.

                                                                                                                                     Agnieszka Anna Kopycka

Scenariusze lekcji dla kl. IV

Lekcja nr 1

Temat: Spotkanie z rzeczownikiem.

Cele lekcji: uczeń:

- wie, czym jest rzeczownik, na jakie pytania odpowiada i co nazywa;

- rozróżnia rzeczowniki abstrakcyjne i konkretne, żywotne i nieżywotne, osobowe i nieosobowe;

- wie, w jakich rodzajach i liczbach występuje rzeczownik.

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy wiesz, czym jest rzeczownik, na jakie pytania odpowiada  i co nazywa?

2. Czy potrafisz rozróżnić rzeczowniki abstrakcyjne i konkretne, żywotne i nieżywotne, osobowe i nieosobowe ?

3. Czy rozpoznajesz rzeczownik?

4. Czy umiesz określić rodzaj i liczbę rzeczownik?

Przebieg lekcji

1. Na tej lekcji poznasz rzeczownik. Posłuchaj, czym on jest, co nazywa i na jakie pytania odpowiada (filmik poniżej - 7:38).

                                                                                            Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=pWizrS0CZcY

 

2. Zapoznaj się z informacjami (przeczyta Ci je nauczyciel) na temat tego, jak dzielimy rzeczowniki (filmik (1:12) i plansza poniżej).

                                                                                                           Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=7n9mg9avb3s

3. Wykonaj zadania online (przyciski poniżej).

 

 

 

4. Przerysuj do zeszytu poniższą tabelkę. Wpisz do każdej rubryki po 3 dowolne przykłady rzeczowników.

 

 

 

 

 

 

5. Przeczytaj poniższe informacje.

 

 

 

 

6. Wykonaj zadania online (przyciski poniżej).

7. Przerysuj do zeszytu poniższą tabelkę. Wpisz do każdej rubryki po trzy przykłady rzeczowników.

8. Na koniec powiedz:

-  czym jest rzeczownik i przez co się odmienia;

- w jakich rodzajach występuje rzeczownik;

- jak dzielimy rzeczowniki?

Lekcja nr 2

Temat: Poznajemy przypadki i ich pytania.

Cele lekcji: uczeń:

- zna przypadki i ich pytania;

- potrafi odmienić rzeczownik przez przypadki;

- potrafi określić przypadek rzeczownika.

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy znasz przypadki i ich pytania?

2. Czy umiesz odmienić rzeczownik przez przypadki?

3. Czy poprawnie określasz przypadek nrzeczownika?

Przebieg lekcji

1. Najpierw obejrzyj film (4:35). Dowiesz sie z niego, jaką formę może przyjać rzeczownik w zależności od tego, co chcemy za pomocą niego

    wyrazić. Zwróć uwagę na to, w jakich przypadkach może on wystąpić.

                                                                                            Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=bgbgu7jO_Ow

 

 

 

 

2. Wiesz już, w jakich przypadkach może wystąpić rzeczownik. Zapamiętałeś ich pytania? Posłuchaj teraz piosenki (filmik poniżej - 2:26),

     która pomoże Ci je zapamiętać. Śpiewaj razem.

                                                                                                               Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ADKQ9jwslEc

 

 

3. Zapisz w zeszycie  skróty i całe nazwy przypadków wraz z pytaniami (plansza poniżej).

4. Wykonaj zadania online (przyciski poniżej).

5. Odmień (w zeszycie) przez przypadki w liczbie pojedynczej i mnogiej następujace rzeczowniki: dom, skakanka, dziecko, dziewczynka,

     ptak, zegarek.

6. Na koniec wymień kolejno wszystkie przypadki wraz z pytaniami.

7. Jeżeli zostało jeszcze trochę czasu do dzwonka na przerwę, możesz wrócić do piosenki o przypadkach i zaśpiewać ją ponownie.

Lekcja nr 3

Temat: W świecie podań ludowych - legenda o Popielu.

Cele lekcji: uczeń:

- zna cechy legendy;

- zna treść legendy o Popielu;

- wskazuje na mapie Gniezno, Kruszwicę i Gopło;

- czyta tekst ze zrozumieniem;

- redaguje plan wydarzeń z zachowaniem kolejnosci chronologicznej.

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy wiesz, czym jest legenda?

2. Czy potrafisz wskazać cechy typowe dla legendy jako gatunku literackiego?

3. Czy umiesz wskazać na mapie określone miasta i jeziora?

4. Czy, wykonując zadania do tekstu, odwołujesz się do treści utworu?

5. Czy, pisząc plan wydarzeń, zachowujesz kolejność chronologiczną (od najwcześniejszych wydarzeń do najpóźniejszych)?

Przebieg lekcji

1. Przejdź na stronę epodreczniki.pl (przycisk poniżej) i zapoznaj się z pojęciem "podanie" (inaczej "leganda", "klechda"), następnie wykonaj

   znajdujace sie na tej  stronie zadania.

2. Wysłuchaj teraz legendy o Popielu (filmik poniżej - 3:24).

3. Przeczytaj uważnie informacje dotyczące legendy zamieszczone na poniższych planszach.

4. Wykonaj zadania online (przyciski poniżej). Gdybyś chciał/ chciała przypomnieć treść legendy, możesz to zrobić, klikając w niebieski 

     przycisk  z napisem "Legenda o Popielu".

5. Napisz w zeszycie plan wydarzeń przedstawionych w legendzie o Popielu. Zapisz je w takiej kolejności, w jakiej występują w utworze.

    Pamiętaj o tym, by wszystkie punkty miały jednakową formę - albo zdań (musi być w nich czasownik osobowy), albo równoważników zdań

    (nie ma w nich czasowników osobowych). Możesz zerkać do tekstu legendy wyświetlonego na tablicy.

Wzór

Plan wydarzeń w formie zdań

1. Uczniowie zebrali sie na placu przed szkołą.

2. Dzieci wsiadły do autokaru.

3. Wszyscy ruszyli w drogę.

Plan wydarzeń w formie równoważników zdań

1. Zbiórka uczniów przed szkołą.

2. Wejście dzieci do autokaru.

Wyruszenie w drogę.

Scenariusze lekcji dla kl. V

Lekcja nr 1

Temat: Przypominamy zasady pisowni z "ó" i "u".

Cele lekcji: uczeń:

- zna zasady pisowni wyrazów z "ó" i "u";

- poprawnie stosuje zasady pisowni wyrazów z "ó" i "u" podczas wykonywania zadań ortograficznych;

- układa krzyżówkę z wyrazami zawierajacymi "ó" i "u".

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy znasz zasady pisowni wyrazów z "ó" i "u"?

2. Czy poprawnie stosuje zasady pisowni wyrazów z "ó" i "u" ?

Przebieg lekcji

 

1. Najpierw przypomnij zasady pisowni wyrazów z "ó" i "u" (przeczytaj informacje z plansz poniżej).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Teraz posłuchaj piosenek, żeby jeszcze bardziej utrwalić poznane zasady. A może soróbujesz zaśpiewać razem?

                                                                                                  Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=wBZlW-p_Y8Q

                                                                                                                             

                                                                                                        Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=5qITwg1Iaps

3. Wykonaj zadania online (przyciski poniżej).

 

 

4. Przerysuj poniższą tabelę do zeszytu. Przepisz do niej wyrazy podane jako przykłady, następnie dopisz do każdej rubryki po pięć dowolnych 

    wyrazów ilustrujących podane w nagłówkach zasady pisowni (według wzoru).

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Ułóż krzyżówkę ortograficzną - narysuj ją w zeszycie. Pod spodem zapisz hasła. Pamiętaj, że w każdym wyrazie musi być  "ó" albo "u".

     Zamiast zapisywać hasła, możesz narysować obrazki. Poniżej masz przykłady krzyżówek.

 

 

 

 

6. Na koniec powiedz, kiedy piszemy "ó", a kiedy "u".

Lekcja nr 2

Temat: Czy zdrada może ujść bez kary?

Cele lekcji: uczeń:

- zna cechy bajki;

- wyszukuje w utworze potrzebne informacje;;

- porządkuje plan wydarzeń;

- określa cechy charakteru bohaterów.

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy wiesz, czym charakteryzuje sie bajka jako gatunek literacki?

2.Czy umiesz określić cechy charakteru bohaterów bajki i uzasadnić je?

3. Czy porządkujesz plan wydarzeń chronologicznie?

Przebieg lekcji

1. Najpierw przeczytaj bajękę Krasickiego pt. Czapla, ryby i rak (przycisk poniżej).

 

2. Przypomnij, czym charakteryzuje się bajka jako gatunek literacki (plansza poniżej).

3. Wskaż w przeczytanym wcześniej utworze Krasickiego cechy bajki (udowodnij, że jest on bajką).

4. Wykonaj zadanie wstępne (przycisk poniżej). 

 

 

 

 

 

5. Uporządkuj chronologicznie plan wydarzeń przedstawionych w utworze. Najpierw wykonaj zadanie online (przycisk poniżej), następnie

    przepisz plan do zeszytu.

6. Określ cechy bohaterów utworu. Najpierw wykonaj zadanie online (przycisk poniżej) i sprawdź, czy zrobiłeś je dobrze  (kliknij na ikonkę

    z ptaszeczkiem w prawym dolnym rogu). Dobrze uporządkowane cechy przepisz do zeszytu wraz z informacją, której postaci one dotyczą.

 

 

 

 

 

7. Wykonaj jeszcze jedno zadanie online (przycisk poniżej). Powiedz, które spośród powiedzeń zamieszczonych w tym ćwiczeniu pasuja

    do treści bajki i dlaczego?  

8. Napisz w zeszycie, jaki jest morał bajki Ignazego Krasickiego Czapla, ryby i rak. (Czego ona nas uczy?)

9. Na zakończenie powiedz, czym charakteryzuje sie bajka jako gatunek literacki.

Duża fala

Lekcja nr 3

Temat: Prometeusz - dobroczyńca ludzkości.

Cele lekcji: uczeń:

- wie, czym charakteryzuje się mit jako gatunek literacki;

- zna mit o Prometeuszu;

- wyszukuje informacje w tekście;

- porządkuje plan wydarzeń w kolejnosci chronologicznej;

- zna pojęcie "prometeizm";

- uzupełnia notatkę.

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy wiesz, czym charakteryzuje sie mit jako gatunek literacki?

2. Czy potrafisz odnaleźć potrzebne informacje w tekscie?

3. Czy umiesz uporządkować punkty planu w kolejności chronologicznej?

4. Czy wiesz, na czym polega postawa prometejska i co to jest "prometeizm"?

Przebieg lekcji

1. Zapoznaj się z pochodzącą z Wikipedii definicją mitu (poniżej). Napisz w zeszycie własnymi słowami, co to za gatunek.

Mit (stgr. μῦθος) – opowieść o bóstwach i istotach nadprzyrodzonych, przekazywana przez daną społeczność, zawierająca w sobie wyjaśnienie sensu świata i ludzi w ich doświadczeniach zbiorowych oraz indywidualnych (według definicji etnoreligijnej) lub wywodzące się z tradycji ustnej ponadczasowe, anonimowe opowiadanie o postaciach nadprzyrodzonych, które trwa w kulturze dzięki ciągłym transformacjom i reinterpretacjom dokonywanym przez pisarzy, przy zachowaniu jednocześnie swojego pierwotnego sensu (według definicji literackiej).

2. Przeczytaj mit o Prometeuszu - trzeci tekst (przyciski poniżej). 

3. Przejdź na stronę Scholaris i wysłuchaj nagrania (przycisk poniżej). Po wysłuchaniu, nie zamykaj strony.

4. Po prawej stronie ekranu na stronie, na której słuchałeś nagrania widoczna jest litera "b". Kliknij na nią. Otworzy się nowa karta. Wykonaj

    zadania zamieszczone na niej. Nie zamykaj strony.

5. Teraz kliknij kolejno na ikonki przy słowach "archetyp" i "prometeizm" i przeczytaj ich znaczenia.  Zamkij ramki z definicjami. Nie zamykaj

    jeszcze strony.

 

6. Kliknij na ikonkę z trybikami, by ułożyć puzzle. Gdy to zrobisz, zamknij okienko.

7.  Teraz sprawdź, czy dobrze wykonałeś/wykonałaś zadania, klikając na ikonkę z ptaszeczkiem znajdującą się w dolnym prawym rogu ekranu.

      Zamknij stronę Scholaris.

8. Uzupełnij notatkę (zadanie online - przycisk poniżej) i przepisz ją do zeszytu.

9. Uporządkuj plan wydarzeń (zadanie online - przycisk poniżej) i przepisz go do zeszytu.

10. Powiedz, na czym polega postawa prometejska i czym charakteryzuje się mit jako gatunek literacki.

11. Obejrzyj poniższą reprodukcję obrazu.

Lekcja nr 4

Temat: Redagujemy list do ulubionego bohatera literackiego.

Cele lekcji: uczeń:

-zna kompozycje listu;

- redaguje list zgodnie z kryteriami oceny i na podany temat.

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy wiesz, z jakich elementów składa sie list i jak są one rozmieszczone?

2. Czy piszesz list zgodnie z kryteriami.

Przebieg lekcji

1. Najpierw przypomnij, jak zbudowany jest list (plansza poniżej).

2. Wykonaj zadanie online (przycisk poniżej) - uporządkuj elementy klistu w takiej kolejności, w jakiej powinny po sobie następować, następnie

    przepisz uporzadkowany plan do zeszytu.

 

 

 

 

 

3. Uporządkuj list w taki sposób, by był zgodny z obiwiazującycm schematem - wykonaj zadanie online (przycisk poniżej).

4. Napisz w zeszycie list do ulubionego bohatera literackiego, w którym podzielisz się swymi wrazeniami na temat przygód, które przeżył.

     Praca musi być napisana zgodnie z kryteriami (przycisk poniżej).

Scenariusze lekcji dla kl. VI

Lekcja nr 4

Temat: Ta osoba wzbudza mą sympatię - opis postaci.

Cele lekcji: uczeń:

- zna kompozycję opisu;

- redaguje opis postaci zgodnie z kryteriami oceny i na podany temat.

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy wiesz, z jakich elementów składa się opis postaci?

2. Czy wiesz, w jakiej kolejności opisujemy postać?

3. Czy redagujesz opis postaci zgodnie z kryteriami.

Przebieg lekcji

1. Najpierw przypomnij informacje dotyczące opisu postaci (plansze poniżej).

2. Wykonaj zadania online (przyciski poniżej).

3. Zredaguj w zeszycie opis postaci (zgodnie z kryteriami - przycisk poniżej), która wzbudza Twą sympatię.

Scenariusze lekcji dla kl. VII

Lekcja nr 1

Temat: W gabinecie rzeczowników osobliwych.

Cele lekcji: uczeń:

- zna osobliwości w odmianie rzeczowników;

- potrafi stosować i odmieniać rzeczowniki osobliwe we właściwych formach.

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy wiesz, jakie są  osobliwości w odmianie rzeczowników?

2. Czy poprawnie stosujesz i odmieniasz rzeczowniki osobliwe?

Przebieg lekcji

1. Zapoznaj się z osobliwościami niektórych rzeczowników  (prezentacja (12:20) i plansza poniżej). W tym ciekawym gronie nie brakuje

    porawdziwych oryginałów.

                                                                                            Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=juFLDD2R3jA

3. Przepisz do zeszytu informacje z powyższej planszy.

 

4. Przejdź na stronę epodreczniki.pl (przycisk poniżej) i wykonaj na niej zadania od  1. do 9. Sprawdź, czy zrobiłeś je dobrze. Dodatkowo 

    ćwiczenia: 1., 4., 6. i 9. wykonaj w zeszycie.

5. Na koniec powiedz, jakie osobliwości w odmianie rzeczowników poznałeś/poznałaś.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusze lekcji dla kl. VIII

Lekcja nr 1

Temat: Rodzaje literackie.

Cele lekcji: uczeń:

- wie, jakie są rodzaje literackie i jakie gatunki literackie do nich należą;

- rozróżnia rodzaje literackie;

- dobiera gatunki do rodzajów literackich;

- przypisuje cechy odpowiednim rodzajom literackim;

- podaje przykłady utworów reprezentujacych trzy rodzaje literackie.

NACOBEZU (Na co będę zwracać uwagę?)

1. Czy wiesz, jakie są  rodzaje literackie i jakie gatunki literackie?

2. Czy potrafisz podać przykłady gatunków literackich należących do poszczególnych rodzajów?

3. Czy wiesz, czym charakteryzują sie poszczególne rodzje literackie?

4. Czy dobierasz właściwe cechy do poszczególnych rodzajów literackich?

5. Czy umiesz podać przykłady utworów reprezentujących poszczególne rodzaje literackie?

Przebieg lekcji

1. Najpierw przypomnij, jakie są rodzaje lkiterackie, czym się one charakteryzują oraz jakie gatunki literackie zaliczamy do poszczególnych

   rodzajów (plansza i filmik (07:02) poniżej).

                                                                                                      Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=VkIxzVmSUHU

2. Przejdź na stronę epodreczniki.pl (przycisk poniżej) i wykonaj zadanie 1. W tym celu narysuj w zeszycie tabelę zgodnie z podanym niżej

    wzorem i wpisz do niej tytuły utworów, których fragmenty zostały zamieszczone w tym zadaniu oraz ich autorów. Następnie zapisz,

    do jakiego rodzaju literackiego należy każde z tych dzieł i określ, jakie cechy są charakterystyczne dla tego tekstu. Nie zamykaj jeszcze

    strony z zadaniami.

 

 

 

3. Wykonaj w zeszycie zadania: 2. i 3. ze strony epodreczniki.pl (przycisk powyżej) - tę stronę powinieneś/powinnaś mieć jeszcze otwartą.

     Ćwicznie 3. najpierw zrób na stronie, sprawdź, czy wykonałeś je poprawnie i dopiero wówczas przepisz do zeszytu.

4. Przerysuj do zeszytu mape myśli (przycisk poniżej).

5. Wykonaj zadania online (przyciski poniżej).

6. Na koniec powiedz, jakie są rodzaje literackie i czym charakteryzuje się każdy z nich. Podaj po dwa przykłady gatunków literackich

     należących do każdego z rodzajów.

bottom of page